Kategoriler
Gezmelisin

FAS’TA MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN ŞEHİRLER

Çöl deneyimini yaşamanıza olanak sağlayan Merzouga, mavi evleri ve sokaklarıyla sizi büyüleyen Şafşavan ve tüm farklılığıyla Fas turumuz sizleri bekliyor.

Afrika turları arasında en çok ilgi göreni Fas turu olmuştur. Bu nedenle makalemiz başlamadan önce Fas hakkında geniş bilgi vererek başlamak istedik. Fas Afrika’nın kuzeybatı Ucunda bulunuyor. Ülkenin kendisine özgü yapısı ve dokusu her zaman ilgi odağı olmasını sağlamıştır. Atlas Okyanusun kıyısında kurulmuş olduğu içinde egzotik ülkeler arasında gösterilmektedir. Fas’ın kültürüne bakacak olursak Arap ve Avrupa kültürü hakim dolayısıyla bu karmaşık yapı ülkenin daha ilgi görmesini sağlamış durumda. Fas için hem doğu, Afrika ve Akdeniz ülkelerinin ortak özelliğini taşıyor demek mümkün. İslam coğrafyası içerisinde e en batıda ki ülke. Fas denildiği zaman ilk akla gelen şey berberiler oluyor. Fas’ a geldiğiniz de yılanlarla fotoğraf çekinmek sizi daha imrendirici bir konuma getirebilir bu nedenle de Marakeş’ e gitmeniz gerekiyor. Rabat’ın günlük yaşamının sakinliği ilginizi çekebilir. Kısacası Fas’ ta yapılacaklarında herhangi bir sınırının olmadığını söyleyebiliriz. Peki, Yurtdışı turları arasında en çok ilgi gören ülkeye gittiğiniz de nereleri gezmeniz gerekiyor biliyor musunuz?

FAS’TA GÖRÜLMESİ GEREKEN 5 EGZOTİK ŞEHİR

Marakeş

Marakeş Fas’ın en büyük üçüncü şehridir. Marakeş berberice de tanrının yeri anlamına geliyor. Bu bölgeyi farklı kılan şey ise doğal kırmızı taşların hakim olduğu evlerin bulunması. Bu tarihi yapılarla Kent kendisini ön plana çıkarmış. Marakeş Fas’ a gelenlerin en çok görmek istedikleri bir yer. Marakeş eski ve yeni şehir olarak ikiye bölünmüş ancak kalabalığın bu karmaşası da oranın daha da güzel bir hale dönüşmesine neden olmuş. Marakeş canlı ve rengarenk bir şehir. Majorelle bahçelerini görmeniz gerekiyor. Ama buraya gelinceye kadar gidebileceğiniz pek çok yerinde olduğunu söyleyebiliriz.
Rabat
Rabat Fas’ın başkentidir. Burası aynı zamanda ülkenin finans merkezi olduğundan dolayı da gözler sürekli bu şehrin üzerindedir. Birçok uluslararası firma ve ofisleri burada yer alıyor. Rabat’ta Endülüs bahçeleri ve mavi boyalı evleri meşhur. Rabat Fas’ın en güzel şehirlerinden bir tanesidir.   Mohammed V Bulvarı Fas’ın modern halini yansıtır. Rabat’ta mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında Hasan kulesi geliyor. Burası 44 metre yüksekliğinde ve kırmızı kum taşlardan oluştuğu içinde ilgilinizi çekebilecek güzelliğe sahip. Rabat’ta muhteşem bir doğa sizi karşılayacak kendinizi farklı bir tarihin içerisinde hissetmek istiyorsanız mutlaka görmeniz gereken bir yer.

Fes
Fes için Fas’ın üçüncü büyük şehri diyebilirim. Rabat’tan sonra başkent neresi derseniz burası gösterilebilir. Otantik yapısı sayesinde her zaman güzelliklerle karşılaşmanız mümkün. Fes’i ilginç yapan en büyük özelliği dünyanın trafiğe kapalı olan en büyük şehri diyebiliriz. Büyükşehirlerde trafiğin yoğunluğu insanları korkutan ve kaçıran bir özellik dolayısıyla bu şehrin trafiğe kapalı olması ilgilerin üzerine çekilmesini sağlıyor. Fes’de UNESCO’nun dünya kültür mirası listesine almış olduğu eski şehir bölgesi mevut. Burası aynı zamanda surlarla çevrili olan bir kent meydanı. Burayı gezerken labirent halindeki görünümleri de bölgeyi keşfe çıkarken size farklılık yaşatacak.
Kazablanka
Kazablanka bir liman kenti olarak bilinir ve ülkenin en büyük şehridir. Nüfusu 3 milyonun üzerinde ve Libya’dan Moritanya’ya kadar uzanan bir şehirdir. Fas’In en önemli ticaret merkezi olma özelliğinin yanı sıra Hollywood filmlerine de konu olduğu için tanınır. Şehrin mimarisi ve doğası sizin başınızı döndürecek güzellikte özellikle yaz mevsimlerinde denize girmek için ideal şehirlerden biri olarak tanınmakta.

Meknes
Fas’ta sakin ve yerel bir yaşamın hakim olduğu şehir neresi derseniz Meknes’i örnek gösterebiliriz. Şehrin en önemli simgesi Mansur Kapısıdır. Bu kapı oldukça etkileyici bir işlemecilik ile yapılmış olduğundan gördüğünüzde etkileneceksiniz. Kapının etrafında ise esnaflar ve seyyar satıcılar yer alıyor. Bunun yanı sıra yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi yılanlarla fotoğraf çektirmek istiyorsanız burası idealdir.

Fas’a Nasıl Gidilir?
Fas’ a ülkemizden gerek turların gerekse bireysel anlamda gezilerin bir hayli fazla olduğunu söyledik ancak ülkeye nasıl gidebilirim derseniz Kazablanka’ya doğrudan tek uçuş vardır. Burayı kullanabilirsiniz. 3 havayolu şirketi bu şehre uçuşlar düzenliyor bunlardan bir tanesi de Türk Hava Yolları. Gerçi THY’nin uçuş gerçekleştirmemiş olduğu ülke sayısı yok denilecek kadar az. Türkiye’den Kazablanka’ya uçakla 5 saatte gidiyorsunuz dönüşünüz ise 4,5 saat sürüyor. Buradan gitmek istediğiniz diğer şehirlere ise hızlı tren seçeneğini kullanabilirsiniz. Fas’ta tren taşımacılığı bir hayli gelişmiş neredeyse her yere tren var. Burada aslında dikkat çeken bir durum daha var raylı taşımacılıkta bizden bile ilerdeler bu da bizim için düşündürücü olabilir.
Dünyayı gezmek güzel ancak ilk gideceğiniz bir ülkeye turlar aracılığıyla gitmeniz sizin için daha iyi olabilecektir. Bilmediğiniz birçok yeri turlar size gezdirecektir. Ama yok ben cebimdeki parama güveniyorum diyorsanız o zaman kendi başınıza da gidebilirsiniz. Bunun için Türkiye’den bu ülkelere sizi götürebilecek pek çok tur şirketi var.

Fas’ta iklime bakarsanız üç farklı iklim türü görünüyor. Akdeniz, açık deniz iklimi ve çöl iklimi. Bu iklim koşulları ise gideceğiniz şehre göre değişiklik gösteriyor olabilir. Ama Fas’ a gitmek için en uygun iklimi soracak olursanız Mart, Mayıs arası ya da Eylül-Ekim arasında. Yazın ortasında Fas’a giderseniz çok sıcak olduğunu görebilirsiniz bu yüzden de yazın sıcağından etkilenmek istemiyorsanız belirttiğimiz tarihleri seçerseniz iyi olacaktır.

Fas’a gittiğiniz de ilk yemeniz gereken yiyeceğin Kuskus olduğunu söyleyebilirim. Ama ne olacak makarna sonuçta derseniz yemeğiniz geldiğinde şaşırırsınız yanında ikram etilen tavuk ve kuzu eti farklı bir tat bırakacaktır.