Kategoriler
Gezmelisin

AMERİKA KITASININ İNCİSİ: KÜBA

Turkuaz denizin bembeyaz kumsalla buluştuğu Varadero ve yeşilin her tonuna sahip Vinales görülmesi gereken muhteşem yerlerden biridir.

Makalemizi okumaya başladığınız da heyecanınızın dorukta olduğunu biliyorum çünkü bu yazımı okuyorsanız siz de Küba turları düşünüyorsunuz. Dolayısıyla heyecanınızın da ne kadar üst seviyede olduğunu görebiliyorum. Dünyanın neresine giderseniz gidin Amerika turlarına çıkmadınız ise aslında her yeri de görmüş sayılmazsınız.

İnsanlar kış boyunca çalışıp yazın kendilerine zaman ayırmayı tercih ediyorlar ve bu tercih içinde zamanınızın aslında kısıtlı olduğunu düşünürseniz bu tur paketlerinin sizin için hem ekonomik anlamda hem de zaman bakımından uygun olduğunu biliyoruz. Turla seyahate çıktığınız da gereksizce gezdiğiniz yerlerinde olmadığını görüyorsunuz dolayısıyla bilmediğiniz bir ülkede bilen bir kişinin size yol gösteriyor olması güzel bir duygu.

Öncelikle Küba’ya gittiğiniz zaman kendinize bir rota çizmeniz sizin için zamanlama açısından avantajlı olacaktır. Malum göreceğiniz yer fazla ancak zamanınız da kısıtlı. Öncelikli olarak bilmeniz gereken acaba nereleri gezmeniz gerektiği bunun içinde bu makalemizden destek almanız sizin için faydalı olacak evet buradan sonra isterseniz Küba’ya gittiğiniz de nereleri görmeniz gerektiğine dair bilgiler vermeye devam edelim.

VARADERO 

Küba denildiği zaman ilk aklınıza gelen yer Havana ve siz burayı görmek için heyecanlanıyorsunuz ancak size daha farklı görmeniz gereken yerlerden bahsetmek istiyorum. Varadero turkuaz denizi olan beyaz plajlarıyla ünlü bir şehir. Burayı ilk olarak seçmenizin amacının uzun bir uçak yolculuğu yaptınız ve yorulduğunuzun farkındayız dolayısıyla şöyle ayaklarınızı uzatıp ya da kumlara gömüp dinlenmenizin vakti geldi. Havana’ya gittiğiniz de bacaklarınızda dermanınızın olmasını istiyorsanız buraya gelip iyi bir dinlenme yaptıktan sonra gitmenizdir. Varadero’nun yaklaşık olarak 22 kilometrelik bir plajı var ve burası için Havana’nın en zenginlerinin bulunduğu bir alan olarak biliniyormuş. Varadero için söylenebilecek tek şey Küba’nın en bakımlı ve zengin yeridir. Buraya gelenlerin büyük bir bölümü Kanada ve Avrupalılar çünkü onlar burada güneşe olan hasretlerini de geçiştirmeye çalışıyorlar. Varadero’ ya geldiğiniz zaman ayırmanız gereken zaman 2 gün ve bu iki gün içinde hem dinlenmiş hem de güzel bir deniz sefası yapmış olacaksınız. 3. Günde ise artık sıkılmaya başlayacağınızı düşünüyorum.

HAVANA

Gelelim Havana’ya Küba’ya giderken aklınızda yalnızca burasının olduğunu biliyoruz. Çünkü burası dünyaca ünlü bir yer. Küba’nın çok hızlı bir değişim içerisine girdiğini görüyoruz dolayısıyla havana eski yıkık dökük yani burada size 2 gün geçirmek bile yetip de artacak. Havana’ya geldiğiniz zaman ilk önce şuraları görmelisiniz diyebileceğimiz bir yeri biz bulamadık. Ama buraya gelen insanlar genelde turistik alanları geziyor ve bunun içinde iki gün yetip de artıyor bile. Havana ya gelen insanların uğrak yerlerinden birisi devim müzesi ancak burası devrim müzesi de olsa ismine çok yakışmıyor. Kısacası buraya geldiğiniz de ne yaparsanız yapın eski havana sokaklarında gezmek kadar heyecanlı değil bu nedenle de çok fazla burasını kafanızda büyütmenize gerek yok.

VINALES 

Vınales bio çeşitlilik nedeniyle Unesco koruması altında olan bir milli park ve burası aynı zamanda dünya da en kaliteli olan puroların üretilmiş olduğu bir yer. Küba denildiği zaman aklınıza ilk olarak Castro ve sonrasında da puroları geldiğini biliyoruz dolayısıyla buradan tek bir dal puro getirtebilmek adına ciddi paralar harcayan insanların olduğunu da biliyoruz. Küba’ya geldiğiniz zaman bu milli parkı mutlaka görmelisiniz hele ki sigara içen biriyseniz buradan puro alabilirsiniz. Turistlerin bu milli parka gelmesinin amacı kırsal hayatı yakından görmek ve puro tarlalarını seyretmek.