Kategoriler
Uncategorized

Sohbet Odaları Hakkında Bilmem Gerekenler Nelerdir?

Gençler Soruyor . . .

Sohbet Odaları Hakkında Bilmem Gerekenler Nelerdir?

“Utangaç olduğum için normalde konuşmayacağım insanlarla herhangi bir sohbet odasına girip sohbet edebiliyorum. Kim olduğum hakkında en ufak bir fikirleri bile yok” (Mert).*

“Sohbet odasında, istediğini söyleme özgürlüğü hissedersin” (Aslı).

SOHBET, yani Chat odaları internette kullanıcıların ekran üzerinde doğrudan mesajlaştıkları yerlerdir. Sohbet odalarında, aynı anda çok sayıda insan birbirinin mesajını okuyup cevaplayabilir.

Bazı sohbet odaları özellikle genç internet kullanıcılarına çekici gelir. Farklı kültürlerden milyonlarca genç, güncel olan hemen her konuda fikirlerini paylaşırlar. Bazı okullar, bu ulusal kaynaktan faydalanıyor. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde öğretmenlerinin gözetimindeki öğrenciler İspanya, İngiltere veya başka bir ülkedeki öğrencilerle toplumsal olayları tartışabiliyorlar. Hatta öğrenciler, sınıf projeleri hakkında mühendisler, kimyagerler ya da başka uzmanlarla sohbet edebiliyorlar.

Buna rağmen birçok insan sohbet odalarını eğitimle ilgili konuları konuşmak için ziyaret etmez. Eğer internet erişimin varsa hangi tehlikelere karşı uyanık olmalısın?

Seks Avcıları İçin Bir Av Sahası

Aslı şunları anlatıyor: “Bir sohbet odasında bazı insanlarla konuşurken bir adam bana 14 yaşında tanıdığım biri olup olmadığını sordu. Adam onlarla cinsel ilişkiye girmek istiyordu ve bu kişilere bunun için para ödeyeceğini söyledi.”

Aslı’nın bu yaşadıkları istisna değildir. İnternetteki avcılar öyle yaygınlaşmıştır ki bazı hükümetler gençleri korumak için rehberlik sağlayan yayınlar yayımlıyorlar. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) bir yayını, sohbete doğrudan cinsel konularla başlayan kişilere karşı uyarıda bulunuyor. Yayın ayrıca “ilgi ve sevgi gösterip nazik davranarak hatta hediyeler yollayarak kurbanlarını yavaş yavaş ayartan kişilere” karşı da dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor.

Bu avcılardan bazılarının kullandığı belli metotları FBI’ın yayını şöyle tanımlıyor: “Onlar sizi dinlerler ve çocukların yaşadıkları sorunlara duygudaşlık gösterirler. Genellikle en yeni müzikler, hobiler ve çocukların ilgi alanları hakkında bilgilidirler. Bu kişiler cinsel içerikli kelimeler kullanıp yavaş yavaş sohbetlerinin içeriğini değiştirerek çocukların çekingenliğini kırmaya çalışırlar.”

Tehlike yaratanlar sadece sapık yetişkinler değildir. Ayrıca Mukaddes Kitabın ahlak standartlarını yok sayan ya da bu standartlara saygı duymayan kişilerden de sakınmalısın. Cem ismindeki genç bir adamın yaşadıklarına bakalım. İnternette başka gençlerle sohbet ederken bir kız onu özel bir sohbet odasına davet etti. Sonra ona seksle ilgili imalı bir soru sordu. Cem özdenetim gösterip sohbeti hemen sona erdirdi.

Cinsel konulara merak duymak doğal olduğundan Cem gibi bir tepki göstermek senin için çok zor olabilir. Makalenin başında sözleri alıntılanan Mert şunları söylüyor: “Eğer seks hakkında konuşulmaya başlanırsa sohbeti sona erdirmek için yeterince kuvvetli bir özdenetimim olduğunu düşünürdüm. Fakat tekrar tekrar bu sohbetlerden ayrılmadığımı fark ettim ve kendimi seks hakkında sohbet ederken buldum. Bunu yaptıktan sonra kendimi çok kötü hissediyordum.” ‘Bir sohbet odasında kim olduğumu söylemediğimde, seks hakkında konuşmanın bana bir zararı olur mu?’ diye merak edebilirsin.